Finská sauna

Saunování především odstraňuje stresy každodenního uspěchaného živoního stylu. Má  blahodárné účinky na psychiku člověka a regeneraci celého organismu člověka. Obliba saunování stoupá vzhůru. Saunovat se můžeme v zimě i v létě, doporučuje se dětem i dospělým, mladým i starým. Prohřátí a odpočinek v sauně napomáhá relaxaci a zlepšuje naše zdraví. Dochází k  rozšíření kožních pórů a cév, takže se tělo začne silně okysličovat.

Zlepší se dýchání celé kůže. Pokožka je vláčnější a krásně svěží a lépe se prokrví i končetiny. Pravidelné a dlouhodobé saunování pak zvyšuje odolnost proti nachlazení, rýmě, kašli i nejrůznějším virózám. Podporuje schopnost k výkonu, zmírňuje bolesti kloubů, svalstva a dýchacích obtíží.

Účinky sauny působí na celé tělo a všechny orgány blahodárně. Kromě toho má saunování také výborný preventivní účinek. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty. Vylaďuje hormonální funkce.

Mezi další pozitiva pravidelného saunování patří rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení. Také dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu.

Přirozeně posílený organismus je odolnější vůči běžným infekcím. V období chřipkové epidemie takový člověk buď vůbec neonemocní, nebo je průběh nemoci podstatně lehčí.

 

 

Provozní teplota: 80 - 90 °C
Provozní vlhkost:  5 - 10 %
Doporučená délka pobytu: 10- 15 min., následovat má ochlazení a odpočinek
Počet doporučených cyklů  3 cykly a více, vždy záleží na vašich pocitech

 

Do sauny vstupujeme bez plavek, pouze v sarongu!

 

 

 

 

Pravidla, jak se správně saunovat

 • Před vstupem do sauny se umyjte mýdlem.
 • Do prohřívárny si vezměte jen prostěradlo či osušku, na kterou si sednete nebo lehnete celým tělem!
 • V sauně seďte nebo ležte.
 • Uvnitř sauny nemluvte, pouze relaxujte.
 • Při pocení můžete velmi lehce hladit a masírovat povrch těla, což pomáhá k otevření kožních pórů a odstranění nežádoucích látek z těla.
 • Po odchodu ze sauny se osprchujte v ochlazovací sprše nebo pod vodopádem – ale jen na takovou dobu, aby vaše tělo příliš neprochladlo.
 • Usušte se, zabalte se do suchého (osušky či županu) a relaxujte – odpočívejte vleže nebo vsedě.
 • Stejně dlouhou dobu, jakou trávíte v sauně, byste měli i odpočívat.
 • Proceduru teplo - chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou (nepoužívejte mýdlo) a zabalte se do osušky či županu.
 • Po saunování přejděte zabalení a osušení  relaxovat do odpočívárny. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodné jsou chlazené nápoje, minerálka nebo vybrané sportovní nápoje.
 • Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění.

 

 

Kdy byste do finské sauny neměli chodit ?

Při mírné rýmě saunování nevadí. Při nachlazení ale není příliš vhodné. Pokud máte virózu, silnou rýmu nebo chřipku, pak se sauně vyhněte. Váš zdravotní stav by se mohl zhoršit.

Nedoporučuje se lidem s nekompenzovaným vysokým krevním tlakem.

Finská sauna se nedoporučuje ženám v prvním trimestru těhotenství.